Ovládání chytré domácnosti
Chytrá domácnost umožňuje ovládání osvětlení, termostatů, alarmů, ale i elektroinstalace a dalších zařízení na dálku pomocí chytrého telefonu, tabletu, počítače nebo televize. Centrální jednotky slouží pro vybudování rozsáhlé chytré domácnosti ovládané jedinou aplikací. Vše zvládnete bez sekání do zdi a provádění složitých stavebních úprav. Oproti jednoúčelovým sadám jsou centrální jednotky založeny na otevřených protokolech, takže jsou kompatibilní až s několika stovkami různých zařízení od různých výrobců na trhu.
Co to je centrální jednotka, jak funguje a proč je nezbytná?
Centrální jednotka je srdcem chytré domácnosti a slouží jako prostředník mezi uživatelem a jednotlivými prvky chytré domácnosti. Zatímco uživatel s centrální jednotkou komunikuje většinou přes Wi-Fi nebo síťový kabel, centrální jednotka je se zbytkem domácnosti propojená prostřednictvím specifických komunikačních protokolů. Hlavním cílem těchto protokolů je sjednocení komunikace mezi stovkami smarthome zařízeními od různých výrobců.
Proč nemůže vše komunikovat pouze přes Wi-Fi?
Protokoly ZigBee a Z-Wave jsou založeny na topologii sítě typu Mesh. Signál tak „přeskakuje“ z jednoho zařízení na druhé, dokud nedosáhne centrální jednotky – to umožňuje oproti Wi-Fi komunikaci na podstatně větší vzdálenosti, ačkoli dané zařízení k tomu potřebuje jen minimum energie. Díky tomu je možné vybudovat opravdu komplexní domácnost až s několika desítkami chytrých zařízení.
Způsoby ovládání chytré domácnosti
Chytrou domácnost můžete ovládat přes:
- Wi-Fi – nejlepší způsob ovládání, pokud jste doma.
- Internet – pro ovládání domácnosti z jakéhokoli místa na světě. Přijde vhod zejména v situaci, kdy chcete na dálku vypnout nějaký spotřebič, který jste zapomněli vypnout při odjezdu, ztlumit termostat nebo jste na dovolené a potřebujete nasimulovat pohyb v domě náhodným rozsvěcením světel. Zároveň vidíte záběry z kamerového systému, můžete sledovat spotřebu energie a podobně.
Pro ovládání chytré domácnosti můžete použít:
- Mobilní zařízení – smartphone nebo tablet s OS Android či iOS.
- Webový prohlížeč – stačí mít počítač nebo notebook s libovolným operačním systémem.
- SmartTV – u některých jednotek je právě vaše SmartTV tím centrálním ovladačem.
V čem se centrální jednotky liší
Na trhu existuje několik typů centrálních jednotek v cenové relaci od 2 000 Kč do 20 000 Kč. Liší se především v těchto oblastech:
- Hardwarová výbava – výkon procesoru, kapacita operační paměti, USB porty a podobně.
- Komunikační protokol
- Provedení:
- integrovaná v dotykovém displeji,
- volně stojící – svým provedením připomíná router,
- v USB adaptéru, který je určený pro chytrá datová úložiště (NASy),
- součást Starter Kitu – ten obsahuje i základní SmartHome zařízení.
Instalace centrální jednotky pro chytrou domácnost
Instalaci zvládne po nastudování návodu i méně technicky zdatný uživatel. Centrální jednotku je nutné pouze zapojit do elektrické zásuvky a připojit síťovým kabelem k vašemu routeru. Potom už jen stačí přes webový prohlížeč provést základní nastavení, případně stáhnout příslušnou aplikaci pro smartphone nebo tablet.
Instalace jednotlivých SmartHome zařízení
Instalace doplňkových SmartHome zařízení, jako jsou například chytré žárovky, pohybové senzory k alarmům nebo termostatické hlavice k otopným tělesům, je většinou intuitivní a vyžaduje minimum úsilí. Uživatel se tak obejde bez vrtačky a sekání do zdi – příslušenství lze jednoduše přichytit například oboustrannou lepící páskou nebo pár šroubky.
Po instalaci daného zařízení a zprovoznění chytré jednotky každý systém umožňuje prohledání okolí a spárování nových přírůstků. Potom už je stačí jen v aplikaci pojmenovat, přiřadit je k jednotlivým místnostem nebo je zakomponovat do automatizovaných scén či profilů.
Scény a profily v chytré domácnosti
Snad největší výhodou systémů chytré domácnosti jsou scény a profily. Jakmile vámi vybraný profil aktivujete, centrální jednotka spustí sekvenci příkazů, jimiž ovládá několik zařízení najednou. Podívejte se na příkladové profily:
- Profil „Ráno“ – zapne rychlovarnou konvici, roztáhne žaluzie, zvýší teplotu termostatu a rozsvítí světla.
- Profil „Příchod domů“ – odemkne vstupní dveře, rozsvítí světla a zapne termostat.
- Profil „Jít spát“ – zhasne světla v domácnosti, až na lampičky na nočním stolku, zatáhne žaluzie, zamkne dveře a ztlumí termostat.
Profily se navíc mohou spouštět automaticky na základě nastavení času nebo místa. Můžete tak jednoduše nastavit, v kolik hodin se ztlumí termostat nebo co vše se má stát v domě při vašem odchodu.