|

Je váš dům chytrý?

Co si pod pojmem chytrý dům představit? Co musím v domě mít, abych o něm mohla říci, že je “chytrý”? Někomu bude stačit dálkově ovládaná barevná žárovka, druhý bude požadovat automatizaci celé domácnosti.

Co je to chytrá domácnost?

Výrobci domácí automatizace řeknou, že je nutný “mozek domu” – řídící jednotka, která přijímá povely a plní příkazy a v každém okamžiku můžete zjistit, jak je dům nastavený. Pak jsou nutné nějaké kabelové rozvody, případně krabička, která zajistí přenos informací vzduchem – bezdrátově. Do tohoto řešení patří systémy KNX, iNELS, Loxone, Control4, ABB a další.

V obchodech se však můžete setkat čím dál častěji s jednotlivými zařízeními, které mohou zajistit velmi podobný výsledek jako komplexní domácí automatizace. Tyto produkty mají jedno společné – řídíte je přes internet. Může to být například Philips Hue – chytrá žárovka, kterou ovládáte klasicky vypínačem nebo mobilním telefonem nebo tabletem – na displeji nastavíte barevný odstín nebo vyberete uloženou scénu. Další chytré zařízení je termostat Nest. Prostory v domě a kolem domu pohlídá kamerový systém a o nezvaném návštěvníkovi pošle zprávu majitelům stavby. Na dveřích můžete mít chytrý zámek, který odemknete na dálku. O mnohých jste si na Geniálním domě již mohli přečíst.

Zajímavé je, že někteří výrobci chytrých produktů zajišťují kompatibilitu s dalšími prvky, ať již je to službou IFTTT nebo připojením do jedné aplikace. Z pohledu uživatele – obyvatele domu, je to jistě obrovská výhoda. Propojením produktů se velmi přiblížíme k principu domácí automatizace.

Který systém je lepší?

Systém řízený jedním počítačem má nepochybně výhody v tom, že jednotlivé technologie o sobě ví. Nebudete na podzim vytápět a chladit dům současně. Vypínače (tlačítka) na stěně v sobě mají teplotní čidla, topný systém pak už nemusí mít pokojový termostat. Do jednoho vypínače (tlačítka) se dá zkombinovat osvětlení s ovládáním žaluzií. Vše je řešené v jednom designu. Správně nastavený dům znamená, že se o technické zařízení nemusíte starat (automatizace = automaticky pracující zařízení, tedy bez zásahu člověka).

Budete-li mít dům vybavený více systémy, pak bude mít každý svůj ovládač, svou mobilní aplikaci. Každý systém bude chytrý jen ve své oblasti, nebudou o sobě navzájem vědět.

Podobné příspěvky